دریافت قیمتها در تلگرام

دریافت قیمتها در تلگرام

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

فید ماشین

افرند توسکا

سیانس

بیکداچمن

 امنیت زیستی در جهت مبارزه با END
 

امنیت زیستی در جهت مبارزه با END .

 

نام مقاله :

امنیت زیستی در جهت مبارزه با END .

 

تهیه ، تنظیم و ترجمه :

علیرضا گائینی . دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی . دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد گرمسار .

 

امنیت زیستی به چه معناست ؟

بعنوان یک پرورش دهنده طیور ، حفظ سلامت پرندگان از اهمیت ویژه ایی برخوردار است . امنیت زیستی را میتوان هر نوع فعالیتی در جهت حفظ پرندگان از بیماریها تعریف نمود . پرندگان شما ، در صورت مواجهه با انواعی از باکتریهای غیر قابل مشاهده بیمار خواهند شد و حتی در بسیاری از موارد نیز احتمال مرگ ناشی از آنها وجود دارد . این نکته در مورد انواع دیگری از بیماریزاها مانند ویروسها نیز صدق میکند . این عوامل بیماریزا قادر خواهند بود به سرعت تکثیر یافته و چه بسا که تمامی پرندگان شما را درگیر نمایند .

بهرحال با تمرین اصول امنیت زیستی و اجرای آن در مزرعه شما قادر خواهید بود که پرندگانتان را از عوامل بیماریزا دور نگه دارید .

به زبان ساده ، امنیت زیستی را میتوان یک حس آگاهانه مشترک دانست . توجه داشته باشید که هرگز عوامل بیماریزا را به پرندگان نزدیک نکنید . از سوی دیگر ، پرندگان را نیز به عوامل بیماریزا نزدیک نکنید . میکروبها قاتلهای سمج و غیر قابل مشاهده ایی هستند که در بسیاری از شرایط مانند گرد و غبار ، قطرات آب و ... زنده خواهند ماند و در انتظار فرصتی مناسب برای حمله به گله طیور شما خواهند بود .

اصول امنیت زیستی کاری پیچیده ، دست و پا گیر و یا گران نمیباشد . بعنوان مثال ، یک لگن کوچک و یک گالن محلول ضدعفونی کننده به همراه یک فرچه ، میتواند تا حدود زیادی از ورود عوامل بیماریزا از خارج به داخل مزرعه جلوگیری نماید . در حقیقت شما با اجرای اصول امنیت زیستی یک ناحیه امن را ایجاد خواهید کرد . اصول امنیت زیستی نیز ابزار ایجاد این ناحیه امن میباشد .

 

نوع اگزوتیک بیماری نیوکاسل ( END ) :

END نوعی بیماری مسری ویروسی است که گونه های مختلف پرندگان را بیمار میکند . END را میتوان احتمالا یکی از مشکلات بزرگ بیماریهای طیور در سراسر دنیا دانست . این بیماری توانایی کشتن درصد زیادی از جمعیت طیور یک گله را بدون هیچگونه نشانه ایی خواهد داشت . میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در گله هایی که واکسینه نشده اند تا میزان 100 درصد نیز میرسد . از سوی دیگر ، گزارشاتی مبنی بر مرگ طیور واکسینه شده بر علیه این بیماری نیز گزارش شده است .

 

نشانه های این بیماری :

این بیماری ، سیستم های تنفسی ، گوارشی و عصبی را درگیر میکند . دوره کمون آن نیز بین 2 تا 15 روز میباشد . پرندگان آلوده شده به این ویروس میتوانند نشانه های زیر را بروز دهند :

ý                سرفه و عطسه .

ý                ترشح چرک از بینی .

ý                اسهال سبز رنگ .

ý                افسردگی .

ý                افتادگی بال .

ý                پیچش سر و گردن .

ý                کاهش تولید تخم مرغ .

ý                مرگ ناگهانی .

ý                تورم بافتهای اطراف چشم و گردن .

ý                افزایش مرگ و میر در گله .

 

END چگونه اشاعه می یابد ؟

مهمترین راه انتقال این بیماری ، تماس مستقیم میان پرنده سالم و ترشحات بدن پرنده بیمار میباشد . این بیماری از طریق ترشحات بینی ، دهان و چشم پرندگان بیمار پخش میشود . این بیماری در طیور صنعتی بعلت تراکم پرورش در یک ناحیه محدود با سرعت بسیار زیادی منتشر میشود .

در ترشحات بدن پرندگان آلوده ، این ویروس را میتوان با غلظتهای بالا یافت . در حقیقت ، این بیماری میتواند بصورت مکانیکی انتقال یابد . این ویروس ، در موادی مانند کفش ها و لباسها زنده مانده و از یک گله آلوده به یک گله سالم انتقال می یابد .

از سوی دیگر ، این بیماری بدلیل سوء مدیریت در عملیاتی مانند واکسیناسون ، کنترل جمعیت ، جمع آوری کود و همچنین عدم کنترل ورود و خروج به مزارع پرورش طیور رخ خواهد داد . کنترل خریداران ، تحویل دهندگان غذا و ... نیز از جمله روشهای پیشگیری است .

ویروس END میتواند در محیطهای گرم و مرطوب برای هفته های متوالی در پر ، مدفوع و سایر مواد زنده بماند . این ویروس همچنین میتواند در مواد یخ زده نیز زنده بماند . بهرحال ، ویروس بسرعت در اثر دهیدراسیون و اشعه Ultra Violet موجود در خورشید از بین میرود .

قاچاق پرندگان ، بخصوص طوطی های آمازونی از آمریکای لاتین ، خطر بزرگی را در تولید و ایجاد END در جمعیت طیور ایالات متحده بر عهده داشته است . طوطی های آمازون حاملین این ویروس میباشند ولی هیچگونه نشانه ایی را بروز نمی دهند .این پرندگان تا 400 روز میتوانند سبب پخش بیماری شوند .

 

نحوه جلوگیری و پیشگیری از بروز END :

ویروس END میتواند از طریق کفش و لباس از منطقه ایی با پرندگان بیمار به منطقه ایی با پرندگان سالم وارد شوند . انتقال پرندگان از یک محل به سایر محلها نیز میتواند سبب پخش بیماری شود . بخصوص آن که برخی پرندگان میتوانند بیماری را بدون هیچگونه نشانه ایی حمل نمایند . با اجرای اصول امنیت زیستی ، بعنوان قسمتی از کار روزانه خود شما میتوانید احتمال بروز END را در پرندگان خود کاهش دهید .

در صورتیکه شما ، مرگ ناگهانی را در گله طیور خود مشاهده نموده اید ، با دامپزشک خود تماس گرفته و وضعیت گله طیور خود را از نظر END بررسی نمائید . بخصوص اگر پرنده جدیدی را وارد نموده اید و یا گله شما در منطقه پرخطری قرار دارد .

پرندگانی که از طریق مجرای قانونی وارد کشور نشده اند ، ممکن است سبب بروز این بیماری شوند . از این رو پیشنهاد میشود که تمامی صاحبان پرندگان ، اقدامات زیر را در جهت کاهش بروز این بیماری انجام دهند :

ý از فروشندگان پرندگان ، مدارک گمرکی را بخواهید و مطمئن شوید که این پرندگان از مجرای قانونی وارد کشور شده اند . همچنین اطمینان یابید که در تمامی مراحل حمل پرندگان ، شرایط صحیح حمل و نقل رعایت شده است .

ý    تمامی فروشها ، خریدها و انتقالها را ثبت نمائید .

ý تمامی پرندگان خریداری شده جدید را حداقل به مدت سی روز ، جدا از سایر پرندگان نگاه دارید . سپس با انجام آزمایشات مربوطه بیماریهای احتمالی را در آنها تشخیص داده و سپس آنها را وارد گله نمائید .

 

در نهایت ...

در پایان این مقاله ، متذکر می شوم که صبر نکنید ! تشخیص سریع میتواند وضعیت را تا حد زیادی تغییر دهد . بنابراین در صورت مشاهده هریک از این علائم ، با دامپزشک خود تماس گرفته و از وی مشورت بخواهید .

 

منیع :

پایگاه اطلاع رسانی DAHS .